Aké sú základné kategórie a druhy oblekov?

Aké sú základné kategórie a druhy oblekov?

Poznáte základné druhy oblekov? V šatníku každého správneho muža by mal oblek zastávať dôležité miesto. Či už ide o klasický oblek z radov konfekcie, pánsky oblek na mieru, či svadobný oblek.

Spomenuté v súčasnosti často dopĺňa ešte športové sako, ktoré môže outfit muža doplniť pre celý rad príležitostí. S veľkou pravdepodobnosťou sa aj  vo vašom šatníku  ukrývajú niektoré z vymenovaných kúskov, avšak poznáte základné druhy oblekov u ktorým by ste ich zaradili?

Aké sú základné kategórie a druhy oblekov?

Pánske obleky možno rozdeliť podľa viacerých kategórií. Jednou zo základných kategórií je rozdelenie podľa typu saka ako súčasti obleku.

Podľa typu rozdeľujeme obleky do dvoch základných kategórií:

Jednoradové sako

Jednoradové sako obleku, ako už z názvu vyplýva, disponuje len jedným radom gombíkov zapínania, ktorých počet môže byť najčastejšie od jedného až po tri gombíky.

V prípade dvoj a troj-gombíkového zapínania je potrebné spomenúť, že spodný gombík vždy nechávame rozopnutý a zapíname len vrchný, prípadne vrchné dva.

Dvojradové sako

Medzi jednoradovým a dvojradovým oblekom v podstate neexistuje spoločenský rozdiel. Možno však povedať, že  keďže dvojradový oblek je považovaný za konzervatívnejší, pretože sa mimo spodný gombík nosí striktne zapnutý (na rozdiel od jednoradového, kde existujú príležitosti pre jeho rozopnutie), rozopnutý by vďaka veľkým predným dielom vyzeral neforemne.

Z tohto dôvodu sa teda hodí pre „objemnejšie“ postavy a keďže sa dva pomerne veľké predné diely prekrývajú, nehrozí jeho rozopínanie v abdominálnej oblasti.

Podľa štýlu môžeme  oblek rozdeliť do štyroch hlavných kategórií:

1. Britský štýl

Pri obleku britského štýlu sú zdôrazňované ramená a sako obsahuje v tejto oblasti vypchávky. Medzi ďalšie znaky možno zaradiť aj jasne vyznačený a vykrojený pás, či 2 rozparky na zadnom diele.

V prípade, že disponujete britským dvojradovým oblekom, počet gombíkov v obidvoch radoch je buď 4, alebo 6.

2. Európsky štýl

Na rozdiel od britského sú popri ramenách zdôrazňované aj boky. Oblek tohto typy taktiež nedisponuje rozparkami a má širšie klopy. Je  preto vhodný najmä pre mužov s vysokými postavami.

3. Európsky modifikovaný

Charakterizujú ho najmä vysoké prieramky, je teda pohodlnejší v oblasti hrudníku a môže disponovať jedným rozparkom. Je vhodný pre mužov  strednej postavy, ktorí ho často uprednostňujú kvôli jeho pohodlnosti.

4. Americký

Jeho dôležitým charakteristickým znakom je sako bez vypchávok ramien, ktoré je tiež o niečo kratšie ako pri ostatných štýloch oblekov. Rozparok sa nachádza  uprostred. Pokiaľ ide o nohavice, tie sú často bez záhybov s plným rezom.

Okrem vyššie spomenutých kategórií ešte možno spomenúť delenie podľa dennej doby, kedy oblek nosíme:

Denný, vychádzkový, neformálny oblek

Všeobecne  akceptovaným pravidlom je fakt, že denný oblek sa nosí do 18:00 a možno kombinovať výraznejšie vzory.

Najčastejšou farbou je sivá, no farbu možno modifikovať podľa  ročného obdobia – v lete sú akceptované aj svetlejšie odtiene sivej, modrej či béžovej, v zime sú akceptované tmavšie odtiene sivej, modrej, hnedej či zelenej.

Večerný, spoločenský, formálny oblek

Na rozdiel od denného, spoločenský oblek sa nosí po 18:00 a mal by obsahovať len veľmi jemné vzory. Pokiaľ ide o farby, v drvivej väčšine vyhráva čierna farba, no toleruje sa aj tmavomodrá (podľa spoločenskej udalosti). V prípade jednoradového saka je vhodné doplnenie vestou.