Ako na výber správnych topánok k pánskemu obleku

Ako na výber správnych topánok k pánskemu obleku

Dnes Vám poradíme, ako si vybrať tie správne topánky k obleku. Ak sa muž vie obliecť, dokáže toho veľa. Ak sa muž vie správne obliecť, dokáže čokoľvek. 

A to čokoľvek bude mať štýl! Viete, ako zladiť svoj oblek? Viete, aké topánky sa hodia k vášmu formálnemu outfitu? Máme pre vás zopár rád a tipov, ako na to!

Pri výbere správnych topánok k vášmu obleku treba myslieť na dve základné veci. Aká formálna príležitosť vás čaká? Akej farby je váš zvolený oblek? Iné topánky zvolíte, ak vás čaká dôležité pracovné stretnutie a v iných topánkach budete stáť pred svadobným oltárom.

Vyberáme topánky k obleku

Poznáme dva základné typy pánskych spoločenských topánok (pokiaľ teda nepatríte medzi nadpriemerne kreatívnych a „crazy“ ľudí, ktorí kašlú na pravidlá a na svadbu si pritancujú v červených converskách a na pohovor v žabkách), a to:

  • Obuv s uzavretým šnurovaním – topánka tvorí jeden celok a jazyk je do nej všitý zospodu.
  • Obuv so šnurovaním otvoreným – topánku tvoria bočné diely, ktoré sú prišité k prednému a jazyk je súčasťou vrchu.

Pre spoločenské udalosti je najvhodnejšie vybrať s topánky v štýle Oxford – a teda topánky s uzavretým šnurovaním. Najviac sa hodia štíhle, hladké topánky s tenšou podrážkou a nízkym opätkom.

Topánky by mali byť celokožené – s pravou koženou podšívkou, podstieľkou (celou – nie iba polovičnou – ktorá sa časom dá vymeniť), s koženou podrážkou i vonkajším telom. Topánky si pred kúpou poriadne obzrite, vyhýbajte sa gumeným podrážkam a krivým stehom.

Dbajte na to, aby ste medzi palcom a špičkou topánky mali dostatok miesta. Topánky si vždy vyskúšajte a prejdite sa v nich. Na topánky s hrubšou podrážkou a vysokým opätkom radšej zabudnite.

Ako si vybrať topánky k svadobnému obleku

K svadobnému obleku sa najlepšie hodia hladké šnurovacie topánky so štíhlym telom – tzv. poltopánky. Treba dohliadnuť na štruktúru vášho oblečenia a jeho farbu.

Ak má svadba uvoľnený charakter a patrí medzi menej formálne svadby, vhodné sú aj mokasíny alebo hipsterská alternatíva – štýl, kde viac-menej pravidlá neplatia.

Ako si vybrať topánky k biznis obleku

Na pracovné stretnutie, biznis akcie a meetingy dôležité pre vašu kariéru vždy zvoľte hladké, elegantné šnurovacie topánky. Ak ide o dôležité a formálne stretnutie, mokasíny alebo iný typ spoločenskej obuvi nechajte doma.

Mokasíny alebo semišová obuv sú vhodné iba v prípade, že udalosť alebo stretnutie má neformálny charakter a máte na sebe oblečenie športového alebo ležérneho typu, poprípade je sako z iného materiálu ako nohavice.

Opäť treba prihliadať aj na farebnú kombináciu zvoleného outfitu.

Ako farebne zladiť topánky a oblek

Správne zvolená obuv robí džentlmena! Ak vyberáte topánky k obleku myslite aj na ich farbu a ako ich so svojím oblekom vhodne skombinovať.

Zo zásady platí, že topánky k formálnemu oblečeniu by mali byť o odtieň tmavšie, ako je váš oblek. Nikdy si neobúvajte topánky, ktoré sú bledšie ako váš outfit! Ak si s výberom správnej farby svojich topánok nie ste istí, stavte na istotu a obujte si topánky čierne.

Ak si obliekate elegantný oblek námorníckej farby, odporúča sa zladiť ho s čiernymi, hnedými, červenými alebo vínovými topánkami.

Dbajte o to, aby ste dodržiavali kontrast – s námorníckou modrou máte more zaujímavých možností. K obleku si nevyberajte topánky, ktoré majú rovnakú farbu ako váš oblek, aj keď sú na prvý pohľad rovnaké, je ťažké ich odtiene dokonale zladiť.

Svetlošedé alebo sivé obleky opäť najlepšie ladia s čiernymi, hnedými, červenými a vínovo-červenými topánkami. Ak je oblek stredne šedý, najlepšou voľbou zostávajú čierne topánky. Ostatné farby topánok sú najvhodnejšie pri menej formálnych spoločenských udalostiach.

Dajte si pozor na to, aby váš opasok mal rovnakú farbu ako zvolené topánky. Tmavo šedý oblek kombinujte s čiernymi topánkami alebo topánkami vínovej farby.

K hnedým oblekom si obúvajte hnedé alebo vínové topánky, v tomto prípade na čiernu zabudnite. Myslite na kontrast.

Čierny oblek je najlepšie zvoliť na prísne pracovné stretnutie alebo pohreby. V tomto prípade je jedinou možnosťou obuť si čierne topánky, všetky ostatné možnosti by mohli v spoločnosti zostať nepochopené.

Ak vyberáte topánky k obleku, myslite hlavne na to, aby boli topánky pohodlné. Až potom začnite vyberať štýl šnurovania a farbu, ladiť odtiene a vytvárať kontrast.