Na čo pozerať pri výbere pánskeho obleku z radu konfekcie

Na čo pozerať pri výbere pánskeho obleku z radu konfekcie

Ako vybrať oblek? Výber správneho obleku je často krát pre muža španielskou dedinou. Výber totiž záleží na množstve aspektov od typu a štýlu obleku, cez váš typ postavy a vaše preferencie, až po konkrétnu príležitosť, pre ktorú oblek vyberáte.

Ako vybrať oblek

V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme, ako by mal správny oblek na vašom tele vyzerať tak, aby ste mohli povedať, že vám padne ako uliaty.

Páni, ktorí investovali do pánskeho obleku na mieru majú výber pomerne zjednodušený, keďže dobrý krajčír by sa mal postarať, aby oblek sedel tak, ako má.

Pre pánov, ktorí disponujú pánskym oblekom z radov konfekcie, ale aj športovým sakom, smokingom, či nebodaj potrebujú poradiť s výberom svadobného obleku, však platia rovnaké pravidlá, pokiaľ ide o výber obleku, ktorý vám sadne ako uliaty.

Prirodzený postoj

Chcete vedieť ako vybrať oblek? V prípade, že si skúšate oblek, dôležitým faktorom je, zachovať prirodzený postoj. Prirodzený postoj znamená stáť rovno, najlepšie v topánkach, ktoré budete neskôr nosiť k obleku a s rukami voľne visiacimi vedľa tela.

V skutočnosti táto póza nepatrí medzi najprirodzenejšie, avšak je základom pre mnoho ďalších pohybov a v prípade, že oblek takto nesedí, existuje veľmi pravdepodobný predpoklad, že nebude sedieť ani v ostatných pozíciách.

Ramená

Dobre padnutý oblek dokonale vypĺňa ramená, šev na strane by mal mať rovnakú dĺžku ako kosť pod ním a mal by končiť presne v tom bode, kde sa vaše rameno napája na vaše paže.

Oblasť ramien by navyše mala byť hladká a bez prípadných nerovností.

Nohavice

Správna dĺžka nohavíc je v tomto prípade taká, ktorá vám dovolí tzv. „trouser break“, teda  horná časť vašej topánky zastaví koniec vašich nohavíc a nedovolí im „spadnúť“ do svojej celkovej dĺžky.

Takto možno dosiahnuť to povestné jemné pokrčenie nohavíc pri ich spodku.

Zapínanie saka

Pokiaľ si skúšate sako v prirodzenom postoji, mali by ste byť bez problémov schopní zapnúť sako tak, aby celá predná časť vášho tela bola kompletne zakrytá a bez viditeľných deformácií.

Po zapnutí vrchného gombíku by sa teda obidve strany obleku mali „stretnúť“ bez typického krčenia v oblasti hrudníka. To indikuje, že sako je príliš malé, alebo bez tzv. „sukňového efektu“, kedy je sako príliš veľké a a jeho spodný diel značne prevísa a podobá sa na sukňu.

Dĺžka saka

Dĺžka saka pri pánskom obleku je omnoho dôležitejšia, ako si mnohí myslia. Dobrá dĺžka oblekového či športového saka sa pohybuje v oblasti pásu, najideálnejšie sa sako končí v bode, kde sa začína krivka vášho zadku obracať späť dovnútra, teda v jeho pomyselnom vrchole.

Dobrým nástrojom pre  určenie tej správnej dĺžky pri výbere pánskeho obleku sú tiež ruky. Pokiaľ stojíte v prirodzenom postoji, spodný lem saka by mal siahať do stredu vašej dlane, alebo do bodu, kde sa v prípade zavretej päste dotýkajú končeky prstov vašej dlane.

Dĺžka rukávov

Pol palca manžety košele“, toľko ku vzťahu saka a košele – manžeta košele by teda mala vytŕčať pol palca spod rukáva saka. Toto tradičné pravidlo platí všeobecne, neznamená to teda, že pokiaľ manžeta košele „netrčí“ spod saka na milimeter presne, všetko je stratené.

Čo by sa však naozaj nikdy nemalo stať je to, že vám rukáv saka zakryje celú manžetu košele, prípade naopak, je vidieť miesto, kde sa manžeta košele napája k rukávu košele. O košeli s krátkymi rukávmi v obleku už ani nehovoríme.