Všetko, čo ste chceli a mali vedieť o kravatách!

Všetko, čo ste chceli a mali vedieť o kravatách!

V dnešnom článku sa dozviete všetko, čo ste kedy chceli vedieť o kravatách.

Ako Oscar Wild vždy tvrdil:

“Poriadne uviazaná kravata je prvým serióznym krokom v živote.”

Viete, ako si správne a štýlovo uviazať kravatu? Viete, ako si správne vybrať kravatu a ako ju nosiť? A kde sa vlastne tento elegantný, a doteraz ničím nenahradený, pánsky doplnok vzal?

Ak už si máte niečo uviazať na krk, tak nech to má štýl. A kravata je ten najlepší spôsob, ako ten štýl mať.

Neporušiť spoločenskú etiketu, alebo ešte viac o kravatách

Kravata (alebo aj viazanka) je podlhovastý doplnok z látky a je súčasť pánskeho odevu.

Kravata v podstate nemá žiadnu praktickú funkciu, ale pre jej estetický význam ju vyžaduje nielen etiketa, ale aj výsledný formálny outfit každého dokonalého džentlmena, ktorý si na obchodné stretnutie alebo na spoločenskú udalosť obliekol košeľu so širokým golierom.

Kravaty svoju históriu začali písať už takmer pred 350timi rokmi, v období tridsaťročnej vojny, kedy sa Parížania nechali uniesť tradičnými šatkami, ktoré si na krk uväzovali chorvátski žoldnieri v službách francúzskej armády.

Jej meno pochádza spojením slov Hrvati (Chorváti po chorvátsky) a Croates (Chorváti po francúzsky) – spolu “cravat”, teda kravata.

Kravatu si v tej dobe na krk viazali ženy i muži a tento módny výstrelok sa čoskoro stal nenahraditeľnou súčasťou formálneho odevu.

Kravata mužskú eleganciu podčiarkuje a zvýrazňuje

Ak dodržíte zásady viazania a nosenia kravaty tak, ako ich určuje spoločenská etiketa, vyhnete sa módnemu faux pas a vaše spoločenské oblečenie pozdvihnete na vyššiu úroveň. Kravata sa dá uviazať až na 85 spôsobov!

Ak máte šikovné prsty a trochu času navyše, môžete si kravatu viazať vždy na iný spôsob. Medzi najčastejšie spôsoby viazania kravaty však patrí Windsorský uzol, ktorého pôvod sa pripisuje britskému kráľovi Eduardovi.

Z Ameriky k nám prišiel Uzol Manhattan – je to polovičný windsorský uzol a je jeho módnejším variantom. Medzi ďalšie obľúbené typy kravatových uzlov patrí uzol Pratt (Shelby uzol), uzol Long (Four in Hand) alebo uzol Princ Albert.

Uviazaná kravata by mala siahať tesne nad opasok alebo do stredu pracky. Uzol musí vždy vypĺňať medzeru medzi uviazanou kravatou a golierom.

Pri výbere kravaty k svojmu obleku dbajte na typ, farbu, vzor, látku i štýl, v akom je kravata ušitá

Myslite aj na dĺžku i šírku kravaty tak, aby proporčne sedela vašej postave. Pri ležérnych akciách môžete experimentovať a zvoliť vzorované a bláznivejšie kravaty, ktoré podliehajú najnovším módnym trendom.

Na poloformálne podujatie si vyberte tmavé farby ako tmavomodrú, šedú alebo sýto červenú kravatu a pri dôležitých spoločenských udalostiach zvoľte radšej čierneho motýlika.

Ak si nie ste istý, aký vzor kravaty sa k vášmu obleku hodí, stavte na istotu a uviažte si jednofarebnú kravatu.

Nech už si na kravate budete viazať akýkoľvek uzol, dajte si pozor, aby ste ho príliš neutiahli. Na úspech v spoločnosti okrem elegancie a štýlu potrebujete predsa aj poriadne a zhlboka dýchať!