Príručka ako sa oblieka skutočný gentleman

Príručka ako sa oblieka skutočný gentleman

Možno ste sa už stretli s presvedčením, že mladá generácia ani poriadne nevie, čo znamená slovo gentleman. Tobôž nie, ako sa taký správny gentleman oblieka…

My nie sme až takí skeptickí. No predsa sme si pre vás na dnes pripravili príručku skutočného gentlemana. Určite nájdete užitočné informácie, ktoré ste doteraz nevedeli.

Kto to vlastne je – skutočný gentleman – a ako sa oblieka? To vám prezradíme v dnešnom článku.

Čím sa vyznačuje skutočný gentleman?

Keď sa povie slovo gentleman, pravdepodobne si spomeniete na scénu z historického filmu, kde vystupuje urodzený pán, možno sir alebo gróf. Ten sa šľachetne správa ku všetkým dámam vo svojom okolí. Alebo odvážne podstúpi súboj s iným pánom o srdce a ruku svojej vyvolenej.

Zdvorilý, čestný muž, ktorý má vybrané správanie. Aj takto by sme v skratke a všeobecne mohli opísať skutočného gentlemana. Skutočne pôvodne toto označenie vzniklo v starom Anglicku.

Ako by sme mohli gentlemana opísať v terajšej dobe?

Je to jednoduché, skutočný gentleman si váži seba, a rovnako s úctou sa správa aj k ostatným ľuďom. Nie je posmešný, drzý, vtieravý, nevraživý, či inak nepriateľský. Pozná hodnotu svojej osoby, no nedáva to významným spôsobom najavo.

K dámam sa správa vždy úctivo, podrží im dvere, pomôže pri nastúpení a vystúpení z auta, či iného dopravného prostriedku. Vždy s ochotou pomôže s kabelkou, či nákupnými taškami, dokonca počas chladného večera je ochotný požičať svoj kus odevu (napríklad sako) dáme, aby jej nebola zima.

Ako sa však oblieka pravý gentleman?

Vyššie sme popísali niekoľko aktivít a činností skutočného gentlemana, a nie všetky z nich sú také jednoduché. Napríklad niesť tašky, alebo otvárať dvere (najmä tie väčšie) je občas poriadna „fuška“.

Práve preto gentleman potrebuje pohodlné oblečenie, no také, v ktorom sa môže prezentovať. Ideálnou kombináciou týchto dvoch vlastností je oblek šitý na mieru.

Gentleman totižto pozná svoju hodnotu. Cení si seba, ako osobu. A vie si na takej úrovni zariadiť aj vlastný šatník. Rozrhané džíny a koženú bundu má (možno) ukrytú na sobotňajšie noci. No stály základ každého šatníka skutočného gentlemana tvoria aspoň 3 obleky.

  1. Oblek je klasický čierny. Ten musí byť úžasný za každých okolností, či na pohreb alebo svadbu. Rukávy saka nesmú byť dlhšie, ako po začiatok palca na ruke a sako by nemalo od brucha odstávať viac (ani menej) ako na jednu dlaň. Preto si nechajte poradiť od krajčíra, ktorý vám ho ušije na mieru.
  2. Oblek je o niečo výraznejší, tzv. módny. Zvyčajne sa nosí v sivej alebo modrej farbe, v niektorých prípadoch aj s malým vzorom. Môžete k nemu kombinovať rôzne vzorované košele, či dreveného motýlika. Tento oblek je o niečo viac slim fit ako prvý. Mal by pekne zdôrazňovať vašu postavu.
  3. Oblek je tzv. letný, čiže v svetlej farbe. Naozaj sa nosí len počas jari a leta, kedy sú prípustné aj svetlejšie farby a výraznejšie košele. Tu môžete (trochu) popustiť uzdu fantázii a nechať si ušiť oblek napríklad v champagne farbe s fialovými doplnkami.

Toto boli tri základné obleky, ktoré nesmú chýbať v šatníku každého skutočného gentlemana.

A prečo si ho nechať ušiť na mieru?

Lebo oblek ušitý priamo na vás odráža nielen vašu postavu, ale aj vašu osobnosť gentlemana. A nič tak neupúta oko dámy, ako skutočný gentleman v ohromujúcom obleku, ktorý mu sedí ako uliaty.