Počuli ste už o legendárnej Savile Row v Londýne?

Počuli ste už o legendárnej Savile Row v Londýne?

Savile Row je jednoducho známe ako domov pánskeho krajčírstva. Je to jediná ulica na svete, ktorá je synonymom pre formu obliekania. Sláva Row pramení 3. storočia dozadu, od obnovenia po 2. svetovú vojnu, kedy britský štýl dominoval pánskemu oblečeniu.

Britské impérium ovládalo ¼ vtedajšej celosvetovej populácie a jej vplyv presiahol aj na krajčírstvo.

Čo je to teda Savile Row?

Savile Row je krátka ulica v London West End, nachádzajúca sa za rušnou obchodnou promenádou ulice Regent. Bola vybudovaná ako súčasť Berlington Estate, paláca, v ktorom sa dnes nachádza Kráľovská akadémia umení (Royal Academy of Arts).

Hoci je domovo pre najlepších mestských krajčírov už od 19. storočia, Savile Row malo vždy biznis aj na iných miestach, ako na Royal Geographical Society č.1, v kanceláriách Beatles alebo na Apple Corps číslo 3.

A hoci veľa skvelých krajčírskych domov ostalo na Row, iné krajčírstva sa vždy nachádzali na okoloidúcich uliciach a okrskoch. Dnes majú na Row pobočky takí velikáni ako Henry Poole, Huntsman, Dege & Skinner alebo Gieves & Hawkes, avšak Anderson & Sheppard sa presunuli na ulicu Old Burlington a ďalšie klastre sa dajú nájsť na ulici Sackville alebo St George.

Pre módne značky predstavoval v posledných rokoch trend presunúť sa na Row a využiť svoje slávne meno – Abercrombie & Fitch boli najlepším príkladom. Avšak, tento trend sa pomaly začína otáčať späť.

Ako definujete oblek z tejto ulice?

Klasický anglický oblek Savile Row býva charakteristický tvarovaným sakom, ktoré mäkko splýva a je hlboko cez boky.

Zvyčajne má na sebe dva či tri gombíky spolu s dvoma dlhými rozparkami, aby ste si mohli dať ruky do vreciek. Vo Veľkej Británii sa ruky vo vreckách nepovažujú za nevkusné.

Dvojradový oblek je typický dvoma rozparkami, pričom na rukávoch nie sú žiadne. Saká bez rozparku nebývajú zriedkavými. V pleciach zvyčajne nenájdeme žiadne, poprípade iba malé vypchávky. Každé krajčirstvo má na dokonalý tvar pliec vlastný postup.

Prestíž tohto miesta a kvalita vytvorenej práce znamená, že kúpa obleku na Savile Row nevychádza lacno. Pripravené obleky začínajú okolo 700 libier (790 eur) a mali by ste si pripraviť aspoň dvojnásobok na obleky šité na mieru.

Na plný beskope zážitok budete potrebovať minimálne 4-tisíc libier (4,5-tisíc eur), pričom 10-tisíc libier (11 286 eur) nie je ničím výnimočným.

Všetko závisí od faktoroch, ako sú preferovaný materiál a množstvo práce, ktorú si ručná práca vyžaduje. Kvalita však jednoznačne stojí za každý jeden cent.