Od swagu k pravému džentlmenovi v 4 krokoch!

Tento krátky návod môžete využiť minimálne počas sezóny stužkových, nadchádzajúcej maturity, plesovej sezóny alebo Vašich prvých skúšok na vysokej škole. Ak je tzv. swag, alebo street fashion Vaša šálka kávy, je to v poriadku. Ale len do času.

Čím starší budete, tým viac bude pribúdať vo Vašich životoch takých udalostí, pri ktorých sa od Vás bude vyžadovať, aby ste boli formálni a vzbudzovali ste dojem serióznosti.

V prípade pocitu, že práve toto je správna chvíľa začať panikáriť, nebojte sa, nie je prečo. V článku si prejdeme jednoduché 4 body, ktoré z hociakého swagera urobia na pohľad pravého gentlemana ako švihnutím čarovného prútika.

1. DAJTE SI UŠIŤ JEDEN KVALITNÝ OBLEK

kvalitný oblek

Nadpis prvého bodu hovorí za všetko. To čo naozaj potrebujete je jeden moderný a kvalitný oblek. Áno, naozaj Vám stačí jeden. Modrý alebo sivý, výber farby je na Vás. Musí to však byť oblek, ktorý keď si oblečiete, bude Vám sedieť ako uliaty.

Žiadne dlhé rukávy, previsajúce ramená a neforemný strih. Tento jediný oblek musí obopínať vašu postavu doslova ako brnenie IronMana a vyjadrovať za Vás, že to myslíte vážne.

Nikdy neviete, kedy budete pozvaný na formálnu oslavu, prípadne budete mať svoj prvý pohovor do práce, či dôležitú prezentáciu v škole.

S oblekom na mieru vystúpite v týchto situáciách vždy z pozície sebavedomia a sily a zanecháte za sebou dojem, ktorý sa Vám v tričku a rifliach jednoducho dosiahnuť nepodarí, teda pokiaľ nie ste Steve Jobs.

2. HODINKY K OBLEKU

Druhá vec na zozname, ktorá zo swagera spraví gentlemana sú hodinky. I keď sa jedná viac menej len o detail, pekné hodinky vždy upútajú pozornosť.

Je na čase odložiť tie digitálky či obrovské chronografy a k obleku si zaobstarať jedny hodinky, ktorých remienok bude rovnakej farby ako vaše topánky a opasok, zároveň budú mať elegantný no jednoduchý ciferník.

Za takéto hodinky nemusíte vysoliť tisíce eur, dokonca ani stovky. Ak však chcete vyvolať dojem skutočného gentlemana, nájdite si čas a investujte do browsovania na internete.

Lacných no kvalitných oblekových hodiniek s kvalitným koženým remienkom od neznámych značiek je online kopec. A máte vystarané!

3. NEZABUDNI NA KRAVATU

džentlmen oblek kravata kodex džentlmena sako

Oscar Wilde raz povedal, že prvý seriózny krok v živote muža je, keď si uviaže kravatu. Starý Oscar naozaj udrel klinec priamo po hlavičke.

Ak chcete nadobudnúť vzhľad dospelého a seriózneho muža, ak chcete u druhých vzbudiť rešpekt a vyžarovať sebavedomie, budete potrebovať kravatu.

Znie to neuveriteľne, no existuje vyše 100 rozličných kravatových uzlov. Ak chcete experimentovať, či hľadať ten čo sedí najviac Vám, stačí začať brázdiť internetom. No úplne Vám postačí jeden – Dvojitý Windsor. Vďaka tomu, že je symetrický, formálny a vyjadruje silu.

A to je presne to čo potrebujete dosiahnuť. Na YouTube nájdete nespočetné množstvo návodov ako to spraviť. Doprajte viazaniu kravaty čas – uzol vypovedá o človeku mnoho.

4. PÁR KVALITNÝCH TOPÁNOK

džentlmen, kodex džentlmena, oblek sako kravata topánky

Pred tým než začnem rozoberať tento posledný bod, dovolte mi jednu myšlienku:

,,NIE, TIE TOPÁNKY S HRANATÝMI ŠPIČKAMI UŽ NIKDY NENOSTE!“

Úspešný človek sa pozná, podľa toho, čo má obuté a preto nesmieme zabúdať na jeden pár kvalitných oblekových poltopánok.

Topánky si ľudia všimnú ako úplne prvú vec, keďže sa väčšina ľudí pozerá do zeme, miesto do očí. Tam je však priestor zaujať na prvý pohľad – očariť topánkami!

Oblekové topánky nesmú byť semišové, či z brúsenej kože, pretože to automaticky navodzuje skôr neformálnejšiu atmosféru.

Ak si myslíte, že budete dobre vyzerať v obleku s teniskami, tak NEBUDETE. K obleku skrátka potrebujete poltopánku z hladkej kože, ktorá bude ladiť k Vášmu obleku.

Ak si ešte stále nie ste istý, aký pár by ste si mali vybrať, môžem Vám odporučiť tzv. ,,Double Monks“ (viď na obrázku vyššie) – majú moderný vzhľad, výborne sa hodia k obleku, no využijete ich aj keď si ich obujete k tmavým rifliam s košeľou na piatkový večer.

A TO JE VŠETKO!


  • autor: Martin Dufinec