Oblek na mieru robia dokonalým doplnky – aké si vybrať?

Oblek na mieru robia dokonalým doplnky – aké si vybrať?

To, že oblek tvorí základ celého vzhľadu a mal by dokonale sedieť a kopírovať postavu je už zrejmé. Aby bol ale celkový dojem a vzhľad dokonalý, je potrebné k nemu vybrať aj tie správne doplnky.

Ich hlavné už univerzálne pravidlo je, že by mali byť v súlade, aby ste nevyzerali ako extravagantný zberateľ farebných kovov a doplnkov.

Základné doplnky ku každému obleku

S výberom obleku ide ruka v ruke aj výber košele, ktorá je ako také pozadie obleku. Na prvý pohľad si ju ľudia veľmi nevšímajú, ale rozhodne ju vnímajú.

Platí tu jednoduché pravidlo, že jednofarebným variantom nič nepokazíte. Pásikovaná košeľa je vhodná do biznis sféry a ostatné farebné vzory a motívy skôr na neformálne udalosti, ako je oslava.

Ďalší doplnok, ktorý si oblek priam pýta je kravata alebo motýlik. Momentálne je v ponuke množstvo vzorov, farieb a strihov. Všeobecne platí, že mladí preferujú skôr užšie slim kravaty a starší páni obľubujú klasiku. Motýlik je vhodný pre viac formálnejšie príležitosti a k smokingu.

Hlavne u starších je možnosťou kravatový šál, ktorého výhodou je, že neškrtí, ľahko sa viaže a košeľa je pri krku rozopnutá, takže je pohodlný. Nevýhodou je, že nebude stále držať na krku a po čase môže padať, preto ho treba častejšie napravovať.

Ku kravate je vhodné zladiť aj vreckovku do náprsného vrecka, ktorá pozdvihne vzhľad hornej časti tela.

Každý muž by si mal dať záležať aj pri výbere topánok, pretože aj ten najlepší oblek môžu nevhodné topánky pokaziť. Topánky by mali byť kvalitné, najlepšie kožené a mali by byť aj pohodlné.

Zásadou je, že k čiernemu obleku sa nosia čierne topánky, sivé k modrým a hnedým oblekom a hnedé sú ideálne pre svetlé, sivé alebo námornícke modré obleky.

Farba topánok by v ideálnom prípade mala ladiť s opaskom, prípadne s odtieňom a textúrou. Neplatí to ale vždy, pretože niekedy je opasok zladený k farbe obleku.

Doplnky ktoré dovedú oblek šitý na mieru k dokonalosti

Šperkom obleku môžu byť manžetové gombíky, ktoré sa vyrábajú v rôznych prevedeniach od striebornej farby po zlatu aj s obrázkami, hologramami či gravírovaním.

Jedným z doplnkov, ktoré môžu vylepšiť váš celkový vzhľad sú aj okuliare. Aj keď ich zo zdravotného hľadiska nepotrebujete, nemusí ísť len o dioptrické, ale o okuliare bez dioptrií pre imidž. Nemali by byť nápadné, žiadne slnečné okuliare, ale jednoduchá elegantná klasika s tenkými rámami.

Prekvapivo sa kladie dôraz aj na ponožky, ktoré sú v obleku nutnosť a je potrebné mať na pamäti, že by mali byť dostatočne dlhé, aby nebolo vidieť pokožku. Najbežnejšie sú úplne čierne, prípadne tmavosivé alebo tmavomodré, no v prípade neformálnejších akcií je prístupný aj anglický vzor alebo dekoratívne.

Taktiež idú čoraz viac do módy traky, niekedy zatracovaný doplnok. Sú v rôznych prevedeniach, no určite nič nepokazíte v jednofarebných. Traky by sa však nemali nosiť zároveň s opaskom a koniec koncov, dobre padnúce nohavice by mali držať aj samotné.

Posledným doplnkom, ktorým nič nepokazíte, práve naopak sú hodinky. Najuniverzálnejšie sú kovové sivé alebo strieborné, no obľúbené sú aj s koženým remienkom. Pri večerných udalostiach po 18-tej hodine sa nosia hodinky s menším priemerom s tenšími typmi remienkov.

Ako džentlmen môžete podčiarknuť svoj vzhľad zladením kvalitného koženého remienka hodiniek s vašim opaskom a topánkami.