Oblek na mieru sa stal brnením gentlemanov

Oblek na mieru sa stal brnením gentlemanov

Pod pojmom “gentleman” si automaticky predstavíme muža v obleku. A je to logické.

Tradičný gentleman totiž, mimo tradičných mužských kvalít ako je odvaha, úprimnosť, nezlomnosť či schopnosť ochrániť svojich blízkych, predstavoval aj muža, ktorý sa stará o svoj zovňajšok a spôsob, akým pôsobí na okolie. Takýto muž vedel, že oblekom dokáže vyjadriť svoju moc.

Oblek vždy menil spôsob, akým sa muži prezentovali. Dodával každému mužovi sebaistotu. Keď ste takéhoto muža videli, očakávali ste, že pod kravatou a košeľou sa skrýva bojovník.

Obleky na mieru sa stali formou brnenia – nech sa objavil v živote akýkoľvek problém, cez toto brnenie neprenikol. Muž sa tomuto problému potom postavil čelom a vyriešil ho.

Áno, oblek teda vždy zvláštnym spôsobom vyjadroval našu silu a odolnosť. Je v tom však jeden háčik – našu nezlomnosť a vnútornú silu nerobil oblek, tá bola v nás.

A oblek, akokoľvek dokáže pomôcť sebavyjadreniu, ešte nikdy z nikoho gentlemana nespravil. Alebo chcete tvrdiť, že každý, kto má v ruke nôž, s ním vie aj zaobchádzať?

V dnešnej dobe, kedy súdime viac na základe vonkajšieho imidžu, ako na základe pevných hodnôt, sa tento dojem pri mužoch v oblekoch často nadobúda.

Nezáleží na tom, ako zle sa človek správa, ako nedokáže prevziať zodpovednosť za svoj život, ako sa nedokáže postarať o svoju rodinu. Má na sebe oblek, tak je to gentleman.

Oblek dokáže divy, no bez správnych hodnôt fungovať nebude

Kvalitný oblek na mieru nás síce pasuje do role moderných bojovníkov všedného dňa. V obleku si dávame dvakrát taký pozor na to, ako sa správame a ako sa prezentujeme.

Naše držanie tela je vo väčšine prípadov podstatne krajšie. Naša hlava je vyššie a ramená sú viac vzadu. Ak však nemáme základy, oblek nám nepomôže.

Realita je o niečom úplne inom. Či máme oblek alebo staré tričko, pokiaľ sa dokážeme postarať sami o seba a o blízkych, pokiaľ k ľuďom pristupujeme s rešpektom a pevne stojíme za svojimi hodnotami, tak máme právo hovoriť si gentlemani.

Áno, je pre nás prirodzenejšie chodiť po ulici v kvalitnom obleku, v kožených topánkach a vyžehlenej košeli, no tepláky a bežecké tenisky na našom vystupovaní absolútne nič nemenia.

Ako gentlemani stále plne prijímame fakt, že tak, ako sa pred ostatnými prezentujeme, tak nás aj budú pravdepodobne vnímať. Nie je to o tom, že by sme si potrebovali oblekom niečo dokazovať.

Len vieme, že správne oblečenie a sebaprezentácia nás dokáže dostať tam, kam sa iní nedostanú. Že oblekom dokážeme vyjadriť to, akú dôležitosť prikladáme váhe niektorých stretnutí, rovnako ako to, ako si dokážeme vážiť sami seba dosť na to, aby sme sa o svoj zovňajšok starali.

Oblek na mieru nie je len pre bohatých

Podobný prípad je aj predstava, že gentleman je automaticky zabezpečený. Inak by si predsa oblek na mieru dovoliť nemohol. Toto zmýšľanie je však nutné vyvrátiť.

Oblek na mieru síce nie je lacná záležitosť, no kvalitný oblek vydrží roky a vo väčšine prípadov je nadčasovým kúskom, ktorý nikdy nevyjde z módy.

Druhým mýtom, ktorý je nutné vyvrátiť je fakt, že gentlemanstvo nemá s majetkovými pomermi prakticky nič spoločné. Existujú zabezpečení muži, ktorí sa správajú skvele. A existujú takí, ktorí nie.

A naopak, videl som bezdomovcov, ktorí k ľuďom pristupovali s maximálnou pokorou a rešpektom. Sociálny status nemá s gentlemanstvom absolútne žiadny súvis. Čo muža definuje, to sú jeho činy.

Nepodceňujme teda dôležitosť toho, aký prvý dojem v ľuďoch dokážeme vyvolať, no ak sa chceme stať gentlemanmi, potrebujeme oveľa viac, než len dobre padnúce oblečenie.

Ak potom raz dokážeme skombinovať naše vyberané správanie s oblekom špičkovej kvality, budeme prakticky nezastaviteľní – v biznise, vo vzťahoch, v živote.