Kravata alebo motýlik – ktorú variantu si kedy vybrať?

Kravata alebo motýlik - ktorú variantu si kedy vybrať?

Po výbere obleku, smokingu alebo fraku nastáva druhá najdôležitejšia otázka a to pre akú variantu doplnku sa rozhodnúť, či už pre kravatu alebo motýlik, prípadne askot kravatu, kravatový šál alebo pletenú kravatu.

Výber vhodnej varianty závisí hlavne od udalosti na ktorú sa chystáte, či už je to nejaká formálna akcia alebo oslava, rande atď.

Kravata je základnou súčasťou mužského obleku už desaťročia. Bez ohľadu na príležitosť, kravata sa stala už klasikou, ktorou sa nič nepokazí a je to vhodný doplnok, ktorý zdobí cely oblek.

Je vhodné ju voliť na formálne príležitosti, na biznis stretnutia, ale aj do práce a na rôzne slávnosti. Výhodou kravaty je, že vytára dojem v ktorom sa nositeľ javí vyšší a štíhlejší.

Kravata sa dá viazať rôznymi spôsobmi, no všeobecne platí, že uzol by nemal byť užší ako kravata samotná a mala by zakrývať sponu opasku.

Avšak nemusíte byť obmedzovaní nosením len klasickej kravaty. K dispozícii je široká škála rôznych druhov, ako napríklad askot kravata alebo kravatový šál či pletená kravata.

V krajinách kde sú obleky na bežnom poriadku ako je USA alebo Francúzsko, sa kravaty pohybujú v rovnakej cenovej hladine ako oblekové nohavice, alebo aj drahšie.

Je to z dôvodu, že hlavne kravata vás robí zaujímavými a zapamätateľnými.

Netradičný módny doplnok askot kravata

Alebo tiež známa ako kravatový šál je vyrobený z hodvábu, ktorý dáva doplnku nádych luxusu. Kravatový šál pôsobí luxusnejšie a elegantnejšie ako klasická kravata. Jeho výhodou je, že neškrtí, je pohodlný a viaže sa ľahšie ako kravata.

Treba ho však častejšie upravovať, keďže jeho tvar je veľmi krehký a nestáli. Askot kravatu je doporučené nosiť k pohodlným letným košeliam a je vhodná na neformálne, ale aj formálne udalosti.

Pletená kravata

Alebo aj známa ako voľno časová kravata, sa v poslednej dobe dostáva do popredia a teší sa veľkej obľube. Je vhodným doplnkom k ležérnemu alebo casual štýlu.

Na rozdiel od klasickej kravaty, tieto pletené kravaty sa nenosia uviazané úplne na tesno a nie sú zakončené špičkou, ale rovným koncom.

Pletené kravaty sú originálnym a extravagantným variantom klasickej kravaty. Sú výborným športovo elegantným doplnkom a hodia sa na neformálne večierky, gardenparty, rande atď., no neodporúča sa nosiť na formálne akcie.

Motýlik

Býva vyhľadávaný skôr u mladších mužov, keďže pôsobí mladistvejšie a uvoľnenejšie, no to nie je pravidlom. Motýlik je skôr určený na slávnostné podujatia a pomáha k utvoreniu svojského imidžu.

Najčastejšie sa nosia v teplejších mesiacoch a každý motýlik by mal mať vlastné viazanie, pripínacie neprichádzajú v úvahu. K smokingu alebo fraku by sa mal nosiť výlučne len motýlik.

K fraku je akceptovaný biely alebo vínovo červený.