Nekonečný súboj – kravata alebo motýlik?

Nekonečný súboj - kravata alebo motýlik?

Každý správny džentlmen musí dbať na to, aby jeho formálny imidž pri spoločenských udalostiach nebol nasilu priškrtený zle zvolenou kravatou alebo aby neuletel do krajiny faux pas s nesprávne vybraným motýlikom.

Viete, kedy si na golier košele uviazať kravatu a kedy radšej zvoliť motýlika?

Kravata alebo motýlik? To je otázka!

Kravata je najčastejším doplnkom k pánskemu obleku a hodí sa na formálne, poloformálne i ležérne udalosti, pričom pri výbere vzoru, tvaru a štýlu kravaty treba myslieť na charakter udalosti a rovnako aj zvoliť uzol viazania.

Základná spoločenská etiketa diktuje, aby uzol nebol užší ako samotná kravata a uviazaná kravata by mala zakrývať sponu opasku.

Kravatu viete uviazať až na osemdesiatpäť spôsobov, najčastejšie sa však viaže windsorský uzol, uzol Manhattan, uzol Pratt, Long a Princ Albert.

Na kravaty je možné pripnúť aj spony, ktoré zastávajú úlohu šperku, v dnešnej dobe sa však už veľmi nenosia. Ak ste sa predsa pre ňu rozhodli, dávajte si pozor, aby spona ladila s vašimi hodinkami, manžetovými gombíkmi a s prackou na opasku.

Kravatový šál

Istým variantom pánskeho spoločenského viazaného doplnku je kravatový šál, ktorý patrí na neformálnejšie udalosti, ale mnohí ho považujú aj za elegantnejší a zaujímavejší ako kravatu.

Obrovskou výhodou je, že svojho majiteľa na krku neškrtí, treba ho ale častejšie upravovať, keďže jeho tvar je veľmi krehký a nestály.

Kravata je plnohodnotným pánskym doplnkom, ktorý má schopnosť pozdvihnúť celý pánsky outfit na vyššiu úroveň. Existujú však aj príležitosti, kedy je vhodnejšie zvoliť motýlika a priviesť svoju imidž do absolútnej dokonalosti.

Motýlik

Formálneho čierneho dvojkrídlového motýlika si na krk vždy uviažte k smokingu. K fraku sa výlučne nosí biely motýlik, ak máte odvahu, siahnuť môžete aj po motýlikovi vínovej farby.

Dbajte na to, aby bol motýlik viazaný, nie šitý, na zapínanie alebo na gumičku. Nechajte si ho uviazať šikovnou partnerkou, profesionálnou asistentkou v obchode alebo trénujte, buďte trpezliví a naučte sa ho dokonale uviazať sami.

Okrem toho, keď spoločenská udalosť pokročí, rozviazaný a uvoľnený motýlik je výborným magnetom na ženskú pozornosť.

Motýlik sa perfektne hodí na formálne udalosti či noblesné podujatia. Uviazať si ho však môžete aj do práce a podčiarknuť tak svojho kreatívneho a štýlového ducha. Viaže sa aj k vychádzkovým oblekom alebo samostatne iba s košeľou.

V tomto prípade sa však odporúča zvoliť originálnejšie motýliky, farebné, kárované alebo so svojským vzorom. Čierny motýlik by pri neformálnej príležitosti vyzeral smiešne a vybočoval by z jednotnosti zvoleného outfitu.

Experimentuje s nosením motýlika pri rôznych ležérnych udalostiach ako je rande, rodinné stretnutie, návšteva divadla. Kombinujte farby i materiál motýlikov.

Obrovským trendom sú okrem klasických saténových motýlikov, čipkovaných, dvojfarebných či vzorovaných, aj motýliky vyrobené z dreva.

A čo si vybrať k svadobnému obleku?

Ak sa pripravujte postaviť pred oltár je vhodný aj motýlik, aj kravata. Svadby ladené formálne a s vysokou eleganciou vyžadujú klasického motýlika, pričom svadby s uvoľnenou atmosférou dovoľujú hranice trochu posunúť a farebného motýlika zladiť napríklad s kreatívnymi manžetovými gombíkmi alebo s netradične zvolenou obuvou.

Tak ako? Bude to kravata alebo motýlik?