Klasické sako, blejzer či športové sako? 8 z 10 ľudí nepozná rozdiel

Klasické sako, blejzer či športové sako? 8 z 10 ľudí nepozná rozdiel

Existujú kúsky oblečenia, ktoré sa extrémne podobajú a zamieňajú hoci je ich pôvodný zámer  úplne iný. Trojica „sako z obleku, blejzer a športové sako“ sú toho typickým príkladom.

Každé z nich má totiž unikátne elementy, vďaka ktorým sa líši od podobných „súrodencov“. Hlavne v zamestnaní, kde hrá elegantný dress code podstatnú úlohu, sa neradno zahrávať s podobnými omylmi. 

Ako sa im vyhnúť?

Sako k obleku

Jednoznačne najformálnejšia klasika. Pánsky oblek tvorí sako a nohavice z navlas rovnakého materiálu a farby. Predstavujú pár, ktorý k sebe striktne patrí a nemáva osobitné využitie.

Nie sú potrebné veľké náprsné vrecká (maximálne na vreckovku ako doplnok), preferujú sa čisté línie, jednoliate farby, materiály bez vzorov a vyžadujú presné línie postavy, tzv. oblek na mieru.

Kombinácia klasického saka a džínsov môže vyzerať obstojne, no pri častejšom nosení zvykne jeho farba vyblednúť a k pôvodným nohaviciam ho už nikdy nedopasujete.

Blejzer

Perfektný mix medzi klasickým a športovým sakom. Sedí k rifliam i nohaviciam, do práce aj na večerné rande.

Popularitu si prvýkrát získal ako školská uniforma alebo  ako typická modrá uniforma námorníkov so šiestimi gombíkmi v dvoch radoch.

Aj v súčasnosti ich nájdete v 6-gombíkovom modeli, no skôr sa stretnete s dvoma či troma gombíkmi v jednom rade. Práve kovové a často kontrastné gombíky sú malou dominantou celého blejzra, ktorý nie je natoľko formálny ako klasické sako, no kvôli odlišným materiálom, ani natoľko ležérny ako športové.

Športové sako

Posledná, najmenej elegantná, aj keď v súčasnosti jedna z najobľúbenejších volieb. Športový zástupca tvorí najväčšiu škálu možných farieb, materiálov (často tenších a vzorovaných), pričom na postave nemusí dokonale sedieť.

Je to kvôli vrstveniu oblečenia, ktoré sa so športovým sakom bez pochyby spája. Jeho nositeľnosť nelimituje ani hrubý sveter či vesta.

Vyzerá výborne s rifľovinou, na lakťoch alebo ramenách máva zvyčajne nášivky a je mimoriadne všestrannou možnosťou do mesta aj na bežné pracovné stretnutie.