Doplnky k pánskemu obleku a ako ich farebne zladiť

Doplnky k pánskemu obleku a ako ich farebne zladiť

Čierna farba je záchranou pre každého, kto nepozná etiketu správneho ladenie farieb doplnkov s pánskym oblekom. Ale predstavte si celočierny outfit – smutný, nezaujímavý a celkovo nekreatívny vzhľad. Istota a žiadne prekvapenie.

Ako farebne vyberať doplnky k pánskemu obleku

Doplnky k pánskemu obleku tvoria estetickú funkciu, ich úlohou je zaujať, doplniť a zdokonaliť. Ako farebne ladiť doplnky k pánskym oblekom, aby celkový outfit nebol pochmúrny a aby sa formálne oblečený džentlmen nezmenil na chodiacu farebnú pohromu? Čítajte ďalej.

Topánky a pánsky oblek

Základom je správne zladiť topánky a oblek. Pri výbere topánok myslite na vhodnú kombináciu a zopár malých pravidiel.

Topánky k formálnemu obleku by mali byť o odtieň tmavšie, ako je oblek samotný.

Elegantný oblek námorníckej modrej farby sa odporúča zladiť s čiernymi, hnedými alebo vínovými topánkami. Výrazný kontrast sa aplikuje ľahšie ako nepodarené zladenie podobných odtieňov.

K sivému alebo svetlo-šedému obleku sa opäť hodia čierne, hnedé alebo červené topánky.

Hnedé obleky najlepšie ladia s hnedými alebo vínovými topánkami, v tomto prípade sa vyhnite čiernym topánkam. Čierne topánky naopak voľte vždy s čiernym oblekom. Táto farba je vašou istotou aj pri každej inej farbe obleku (okrem hnedej), ktorou nič nepokazíte, no ochudobníte sa o nápaditý kontrast.

Vhodné ponožky

Myslite aj na vhodné ponožky. K obleku si vyberajte hladké ponožky bez špeciálneho dizajnu, vzorov alebo motívov. Najvhodnejšie sú jednofarebné ponožky v tmavých farbách, ktoré ladia s oblekom i topánkami.

Topánky a opasok

Topánky musia byť vhodne skombinované aj s opaskom. Základným pravidlom je, aby mal opasok rovnakú farbu, odtieň a textúru s topánkami.

Opasok môžete ladiť aj s farbou obleku, ale opäť pozor na odtiene. Topánky i opasok by mal byť kožený. Ak ste si na príležitosť zvolili traky, opasok nechajte doma. Nohavice vám predsa nespadnú.

Pri dôležitých formálnych udalostiach, ako sú svadby alebo plesy sú veľmi obľúbené šerpy. Šerpu si obliekajte k smokingu alebo fraku a vždy ju majte rovnakej farby ako máte motýlika (kravata sa k šerpe nenosí).

Ako na hodinky?

Na formálne príležitosti sa hodia hodinky s koženým remienkom, ktorý je zladený s farbou topánok a opaska. Ak ste majiteľom strieborných náramkových hodiniek, tie sa perfektne hodia k striebornej pracke na opasku.

Zlaté hodinky patria do luxusného extrému. Hodinky by nemali byť príliš veľké, prefunkciované a veľmi nápadité, voľte radšej vkusné a elegantné hodinky a vždy ich noste na ľavej ruke.

Originálny výsledok dosiahnete s modernými drevenými hodinkami.

Manžetové gombíky a kravatové spony

Medzi obľúbené doplnky k pánskym oblekom patria aj manžetové gombíky a kravatové spony. Manžetové gombíky sa vyrábajú z drahých kovov, z dreva, ocele i luxusných kameňov.

Kombinujte ich s farbou kovu, z ktorého je vyrobená kravatová spona, alebo si zvoľte originálny dizajn, ktorý podčiarkne váš charakter.

Manžetové gombíky a kravatové spony sa radia už k šperkom, podobne ako masívne prstene alebo náramky charakteristické pre svojho majiteľa.

Menej je niekedy viac

Pri kombinácii doplnkom myslite na rovnaké odtiene, farby, povrch i materiál. Svoj outfit môžete doplniť aj koženými rukavicami, aktovkou, taškou, okuliarmi alebo elegantným kabátom, či pleteným šálom. Výraznou formou doplnku je aj klobúk.

Na spoločenskú udalosť sa však neobvešajte všetkým, čo sme vymenovali v tomto článku. Myslite aj na základné pravidlo, že menej je viac a svoje doplnky voľte predvídavo a uvážene.