Aký je to anglický oblek? Rozdiel tkvie v detailoch

Aký je to anglický oblek? Rozdiel tkvie v detailoch

Oblek je oblek, no nie každý oblek bol vytvorený rovnocenne. Hoci v posledných rokoch došlo k pomiešaniu štýlov kvôli globalizácii, obleky sú ako víno a syry v tom zmysle, že každá krajina si ich vytvára po svojom vo vlastnom štýle.

História oblekov má korene v Anglicku. Dnes sa zameriame práve na tento typ obleku.

Čo vytvára anglický oblek? Diabol je v detailoch. Tu je rýchly zoznam:

  • strihaný podľa telesných kontúr, nie však úplne na telo
  • jasne definované plecia na saku
  • vzadu na saku sa nachádzajú 2 rázporky
  • tvar saka podobný dôstojníckym uniformám
  • pás nohavíc sedí vyššie na bedrách
  • na predných dieloch nohavíc sa nachádzajú 1-3 záhyby

Čo je to drapé?

Keď hovoríme o rôznych národných siluetách pre obleky, slovo „drapé“ je asociované s britským oblekom. Zatiaľ čo všetky ďalšie detaily spomenuté vyššie sú veľmi dôležité, nie sú unikátne anglické, aspoň nie v súčasnosti.

Anglický oblek drapé je to, čo mu dodáva národný charakter. Takže, čo to vlastne je?

Množstvo oblekových milovníkov argumentuje, že drapé obleky sú vrcholom siluet obleku kvôli tomu, že ich konštrukcia pripomína klasický americký sack oblek, je však stále tvarovaný na hrudi. Drapé však pochádza z niečoho, čo by ste nikdy neakceptovali na obleku: nadbytočnú tkaninu.

Je to pravda. Tradičný anglický oblek drapé je strihaný s extra oblečením na hrudi a cez lopatky. Tvrdí sa, že tento extra materiál sa prehodí prirodzene z pliec, ako keby mal byť prišitý na vrstve vypchávok. Keď hovoríme, že tieto obleky majú vojenský vzhľad, toto je ich pôvod.

Môže sa zdať, že materiál navyše vytvorí nevhodnú prezentáciu. Avšak, keď je strategicky využitý iba na hrudi a lopatkách, vytvára svalnatý vzhľad vtedy, keď kontrastuje s bočným pásom bundy. Pridanou hodnotou drapé je, že vesta sa stane priestrannejšia a pohodlnejšia, s väčšou možnosťou pohybu.

Množstvo nováčikov s oblekmi bude cítiť, že extra materiál je vlnený a považuje to za chybu, ale nemôžu byť ďalej od pravdy.

História oblekov je spojená s históriou známej ulcie Savile Row. Môžeme vyvodiť záver, že jadro mužských oblekov šitých na mieru má korene v Anglicku, hoci iné krajiny ako Taliansko si adoptovali tradíciu šitia na mieru a darí sa im v tom dobre.