Ako správne zladiť košeľu s kravatou aby spolu vyzerali čo najlepšie

Ako správne zladiť košeľu s kravatou aby spolu vyzerali čo najlepšie

Po kúpe obleku a topánok je na rade výber tej správnej košele a doplnkov. Ku košeli už odjakživa patrí kravata, no pre čo najlepší vzhľad je potrebné vedieť, ako ju s košeľou správne zladiť.

Všeobecne je takmer každá kravata sama o sebe pekná, no vždy sa vyberá kravata podľa košele a nikdy nie opačne.

Kravata je stále len doplnok, ktorý môže celkový výzor nenápadne dopĺňať, ale aj zvýrazniť a spestriť. V porovnaní s oblekmi, ktoré sa aj napriek vplyvom trendov udržujú v konzervatívnych farbách klasickej čiernej, modrej či šedej, kravaty ponúkajú väčšiu variabilitu.

Základné košele a kravaty pre každý šatník

Základná košeľa je biela a práve vtedy by mala byť kravata tmavšia, aby nesplývala a mohla vyniknúť. S bielou košeľou sa kravata kombinuje najjednoduchšie, pretože na bielom podklade vyniknú výraznejšie farby alebo vzory.

Kravata je to prvé, čo si na vás ľudia všimnú, no to však netreba preháňať zbytočnou extravagantnosťou.

K čiernemu obleku a bielej košeli sa výborne hodí červená kravata a jej rôzne odtiene, treba však prihliadnuť aj na udalosť a či sa nevyžaduje niečo viac konzervatívne. V takomto prípade je záchranca univerzálna čierna, ktorá je symbolom elegancie.

Najbežnejšou alternatívou k bielej, je posledné roky modrá košeľa. Kombinuje sa veľmi dobre s jednoduchými farebnými kravatami, ako je kontrastná žltá alebo zlatá. K modrej sa hodí aj hnedá, červená alebo čierna a rôzne pastelové farby.

Taktiež je možné zvoliť podobné farebné odtiene, ako je farba košele, no je potrebné zvoliť vždy tmavší odtieň kravaty.

Dôležité je vybrať z rovnakej farebnej palety, napríklad na svetlomodrú košeľu tmavomodrú kravatu a podobne. Takáto možnosť vzhľad veľmi neoživí, ale určite tým ani nič nepokazíte, keďže ide o elegantné a minimalistické riešenie.

Muži, ktorí nemajú predsudky môžu zvoliť aj svetloružovú košeľu v kombinácii so zelenou alebo sivou kravatou.

Ako je to so vzormi?

Vzorovanú košeľu najjednoduchšie oživíte jednofarebnou kravatou. Najlepší efekt dosiahnete, ak takto zladíte kravatu s jednou alebo viacerými farbami vzorovanej košele.  Rovnako to platí pre opačný princíp.

Ak chcete skombinovať vzorovanú košeľu so vzorovanou kravatou, nikdy nepoužívajte rovnaké vzory a taktiež používajte rozdielne veľkosti vzorov.

Väčšie vzory sú vhodnejšie na kravatu, ktorá slúži ako doplnok a skôr zaujme a menšie vzory sú vhodné pre košeľu.

Farby a vzory kravaty by mali byť vždy s kontrastom košele. Platí to aj v prípade prúžkov. Ak sú na košeli vertikálne, na kravate by mali byť umiestnené horizontálne alebo šikmo a naopak. 

Pri kockovanej košeli hrozí, že kravata môže zaniknúť, preto sa vtedy hodí pletená alebo prúžkovaná kravata, ktorá by mala byť taktiež tmavšia ako košeľa.

Kravata je stále len doplnkom oblečenia a preto je hlavným pravidlom, kombinovať vždy od najväčšieho kusu k najmenšiemu. Najideálnejšou kombináciou obleku, košele a kravaty je tak farebný súzvuk a vyvážený kontrast farieb.

Najúspornejšie je, ak máte viacero košieľ, ktoré sú viac menej univerzálne a hodia sa k nim viaceré kravaty, ktoré môžete kombinovať.

Nezabúdajte zvážiť aj typ postavy, pretože kravata by mala byť priamo úmerná veľkosti osoby, ktorá ju nosí a samozrejme s prihliadnutím na príležitosť.