Ako správne zladiť hodinky k obleku?

Ako správne zladiť hodinky k obleku?

Hodinky patria medzi najdôležitejší a u mnohých aj jediný šperk či doplnok moderného muža, teda ich výber by mal byť svedectvom štýlu v spojení s účelovosťou.

Keď však príde reč na párovanie hodiniek podľa druhu a štýlu obleku, nie všetko sa javí byť jednoznačné a jasné. Samozrejme, nič nie je striktne dané, no existuje niekoľk pravidiel, ktoré uľahčia vaše rozhodovanie.

Športové či elegantné hodinky?

Jednoducho povedané, najdôležitejšou funkciou hodiniek, ktoré nosíte k obleku, je ukazovať správny čas. Túto hlavnú funkciu dopĺňa estetická funkcia, ktorá je ťažiskovou pre tento článok.

Hodinky k obleku si teda vyberáme najmä podľa nej, keďže v prípade obleku sú ostatné funkcie ako luminiscenčné ručičky, vodeodolnosť či kompas irelevantné. Pokiaľ ide teda o oblek a hodinky, voľba je jasná – elegancia a estetika.

Záleží na veľkosti hodiniek?

Aj keď podobné otázky možno často nájsť na webových stránkach určených pre nežnejšie pohlavie, kde erudovaní psychológovia s podporou diskusií tvrdia, že na veľkosti nezáleží, v prípade hodiniek k obleku je správna veľkosť všetko, avšak nie v tom zmysle.

Možno by bolo lákavé, zaobstarať si priveľké zlaté hodinky, následne dať každému najavo svoje postavenie a imidž. Bol by to však maximálne nevhodný prístup, keďže hodinky k obleku by mali byť naopak dostatočné malé, aby mohli ľahko prekĺznuť pod manžetou a byť skryté z dohľadu.

Je potrebné mať na pamäti, že hodinky by mali byť najmä na ukazovanie správneho času a nie ako „štartér“ konverzácie. Toto pravidlo platí od pánskych oblekov na mieru až po svadobné obleky či športové saká.

Čo s remienkom?

Medzi jeden z najdôležitejších aspektov hodiniek patrí aj spôsob ich uchytenia na vašom zápästí.

Robustné kovové náramky síce vyzerajú dobre a veľmi mužne, no tým pádom je ich aj veľmi ťažké schovať, čo znamená že budú na očiach za  každých okolností.

Správnou voľnou by teda mal byť tenký a kvalitný kožený remienok, ktorý  pod manžetou ľahko prekĺzne.

Dôležitým aspektom je najmä aspekt kvality – nechcete predsa pokaziť dojem kvalitným oblekom na mieru s nekvalitnými náhradami koženého remienku.

Analóg alebo digitál?

Aj keď v súčasnosti možno hovoriť o premene analógovej doby na digitálnu, výber správnych hodiniek k obleku by sa mal riadiť tradíciami. Máme za to, že vkusné analógové hodinky s rímskymi číslicami vyzerajú oveľa štýlovejšie a dotvárajú váš obraz džentlmena v obleku jednoznačne lepšie.

Existuje samozrejme aj množstvo štýlových digitálnych hodiniek, no k obleku lepšie pasuje „stará a tradičná škola“.

Okrúhle alebo štvorcové hodinky?

Nie je pochýb, že v globálnom meradle sú viac využívané okrúhle ciferníky. Tento trend však pomaly, ale iste, stráca na svojej dôležitosti a do popredia sa dostávajú nové a netradičné tvary.

V súčasnosti neexistuje jasne vymedzené pravidlo hovoriace o tom, ktorá je tá správna voľba. Teda pri zachovaní ostatného, môžete tvar ciferníku prispôsobiť svojmu estetickému cíteniu.

Zlaté alebo strieborné?

Pri otázke farby platí, že strieborné hodinky sa hodia k oblekom čiernej, sivej alebo tmavomodrej farby a hodinky zlatej farby kombinujte s oblekmi s rôznymi odtieňmi hnedej, bielej či krémovej farby.