Pravidlá, ako správne nosiť pánsky oblek (nielen) na mieru

Pravidlá, ako správne nosiť pánsky oblek (nielen) na mieru

Je rozdiel, keď sa iba obliekate alebo keď sa obliekate do čistej elegancie a štýlu. Viete, ako nosiť pánsky oblek? Predstavíme vám základné pravidlá spoločenskej etikety pánskeho vkusu, ktoré by každý správny džentlmen mal poznať skôr, ako vstúpi do spoločnosti.

Viete, ako nosiť pánsky oblek?

Obleky, kravaty, motýliky, topánky a ďalšie doplnky, ktoré z muža robia tip top džentlmena kdekoľvek, kde sa objaví. Ideálna situácia nastáva, ak si necháte ušiť oblek na mieru.

Vtedy si môžete byť istý, že vám váš spoločenský úbor padne, ako uliaty. Správna šírka ramien, dĺžka saka i nohavíc i obvod na mieru. Originálny oblek, ktorý bol stvorený iba pre vás.

Ak si vyberáte konfekciu, dajte si pozor, aby vám dobre sedel na ramenách a aby medzi límcom košele a klopou saka nebola viditeľná medzera.

Dĺžka saka by mala zakrývať váš zadok, vrecká i rázporok.

Gombíky

Horný gombík (dvojgombíkové sako) alebo stredný gombík (trojgombíkové sako) by sa mal nachádzať v oblasti pupku a ak je sako zapnuté, medzi vaším trupom a látkou by mal byť malý priestor na vašu ruku. Keď si sadáte, vždy si sako rozopnite a naopak.

Pri ležérnych akciách je v poriadku, ak má sako iba jeden gombík. Ak k obleku patrí vesta, spodný gombík nechajte vždy rozopnutý.

Čierne obleky voľte iba na mimoriadne dôležité udalosti alebo na pohreb. Vhodnejšie sú sivé, tmavosivé, tmavomodré alebo tmavohnedé obleky.

Do pánskeho obleku vždy patrí košeľa s dlhými rukávmi. Manžety košele by spod saka mali jemne vytŕčať, približne o jeden až jeden a pol centimetra.

Topánky k obleku

Mimoriadne dôležité je aj to, čo si obúvate. Najlepšie sa k obleku hodia celokožené, hladké, štíhle topánky so šnurovaním, tenšou podrážkou a nízkym opätkom. Vyberte si topánky v štýle Oxford – a teda topánky s uzavretým šnurovaním.

Dajte si záležať aj na výbere vhodnej kravaty

Do úvahy berte farbu, vzor, látku i štýl, v akom je kravata ušitá. Najlepšie je zvoliť kravatu trochu tmavšiu ako je oblek a košeľa.

Dĺžka i šírka kravaty by mala proporčne sedieť vašej postave, šírka by sa mala rovnať aj šírke chlopní na saku. Kravata by mala čiastočne zakrývať pracku opaska alebo mi mala siahať tesne nad ňu. Pri dôležitých udalostiach zvoľte čierneho motýlika.

Kravatu môžete výborne doplniť aj vreckovkou v náprsnom vrecke saka. Hodvábne vreckovky sa hodia na dôležité formálne udalosti a vreckovka by nemala byť materiálom ani vzorom rovnaká, aká je kravata

Pri akciách najvyššej spoločenskej hodnoty („black tie/cravate noir/“) vždy voľte bielu vreckovku.

Nepodceňujte ani voľbu ponožiek

Mali by byť také dlhé, aby neodhaľovali pokožku nohy. Najvhodnejšie sú jednofarebné hladké ponožky v tmavých farbách, ktoré ladia s oblekom i topánkami.

Vždy, keď sa chystáte do spoločnosti, držte si v hlave týchto zopár základných pravidiel. Zaručene sa vyhnete nepríjemnému módnemu faux pas a ostatných zúčastnených si podmaníte svojím šarmom a triezvou eleganciou.