Ako spoznať Taliansky oblek? Charakteristika + história talianskych oblekov

Ako spoznať Taliansky oblek? Charakteristika + história talianskych oblekov

Taliansky oblek, rovnako aj britský, sa považuje za zlatý štandard kvality a estetickej krásy. Taliani, na rozdiel od Britov, sa sústredia viac na individuálny štýl a neberú až tak vážne korektnosť. Za najdôležitejšie sa považuje vystáť z radu.

Hoci existuje niekoľko talianskych variácii v rámci continental obleku, majú vo zvyku zdieľať podobné znaky, ako:

  • bez rázporkov,
  • bezvzduchová vesta,
  • vysoké hrdlo,
  • vyšší než priemerný postoj gombíkov,
  • slim, extrémne čistá silueta.

Zatiaľ, čo britské obleky využívajú vysokokvalitnú látku známu ako „drape“, talianske obleky sa sústredia viac na to, aby boli „čisté“. Toto znamená žiadnu navyše alebo prehnanú látku. Pasovanie je prísne a slim.

Taliansky alebo kontinentálny oblek – aký je rozdiel?

Pri tomto obleku budete často počuť výrazy „taliansky“ a „kontinentálny“ častokrát zamieňaný jeden za druhý. Toto je normálne a technicky to nie je nesprávne. „Kontinentálny“ v tomto prípade odkazuje na kontinent Európy a slúži na oddelenie týchto oblekov od britských (nekontinentálnych) náprotivkov.

Výraz „kontinentálny“ je viac inkluzívny než „taliansky“ a taktiež odkazuje na Francúzsko, ktoré má vlastnú tradíciu v šití oblekov.

Taliansky alebo kontinentálny oblek – aký je rozdiel?

História talianskeho obleku

Lo stile Italiano bol vyvinutý rímskymi krajčírmi tesne po 2. svetovej vojne. Rímska firma Brioni je uznávaná za vynálezcu talianskeho obleku. Ich „rímsky štýl“ bol zahrnutý v úplne prvej pánskej prehliadke v roku 1952. Hoci sa to považuje dnes za samozrejmosť, v tom čase išlo o unikátnu udalosť.

Gregory Peck nosil v roku 1953 obleky od Brioni vo filme Roman Holiday, ktorý získal ocenenie v podobe Oscara za najlepší film. Toto vyvolalo šialený dopyt po talianskych oblekoch na amerických trhoch, ktorý tam predtým nebol. Muži z USA túžili po slim, sympatickej siluete.

Aj napriek celkovom sústredení sa na slim a čistotu, medzi talianskymi oblekmi existujú regionálne rozdiely. Ide konkrétne o „vyjadrenie pliec ,“ resp. ako plecia obleku vyzerajú potom, čo je produkt hotový.