Ako si vybrať tú správnu kravatu k Vášmu obleku

Ako si vybrať tú správnu kravatu k Vášmu obleku

Pokiaľ ide o kombinácie oblečenia a doplnkov, ženy musia často krát učiniť oveľa viacej rozhodnutí a vyskúšať omnoho väčšie množstvo módnych kombinácií ako muži.

Väčšina mužov si vystačí s klasikou – jednoduchými džínsami a tričkom, prípadne svetrom či mikinou. Čo ale v prípade, ak ide o pánsky oblek a kravatu?

Sú však príležitosti, kedy je potrebné vyzerať viac k svetu a vtedy najčastejšie muž siaha po pánskom obleku.

Popri výbere obleku sa však často siaha aj po kravate, ktorá môže obleku dodať ten správny punc štýlovosti, no jej výber je často zmätočný a nejeden muž sa pri výbere musí spoľahnúť na svoju nežnejšiu polovičku.

Ako vybrať kravatu

Správny chlap by však mal byť schopný okrem uviazania kravaty aj tú správnu vybrať, poďme sa teda pozrieť ako na to.

Dôležitým pravidlom je:

„Kupujte si kravatu k obleku a nie oblek ku kravate.“

Nekupujte si teda kravatu iba preto, že vyzerá dobre vo výklade, ale pri kúpe majte na zreteli kompletnú kombináciu obleku a kravaty.

V nasledujúcich riadkoch si ozrejmíme výber kravaty k najčastejším typom oblekov v šatníku slovenského muža.

Medzi najdôležitejší atribút správneho výberu kravaty patrí jednoznačne správna dĺžka kravaty v pomere k výške muža. Najčastejšie možno nájsť v ponuke kravaty s dĺžkou od 130 do 150 centimetrov, ak teda patríte z pohľadu výšky k nadpriemeru, budete potrebovať kravatu o kúsok dlhšiu.

Jednoduchým pravidlom je uistenie, že po uviazaní kravaty sa spodná časť trojuholníka stretáva s vrchnou časťou pracky vášho opasku.

Štandardná šírka kravát sa pohybuje od 8 do 9 centimetrov a aj keď možno nájsť kravaty aj širšie či užšie, štandardná šírka tak ako sme uviedli nikdy z módy nevyjde.

Záleží na farbe, textúre a vzore

Existuje niekoľko typov pánskych oblekov, či už ide o pánsky oblek na mieru, konfekčné obleky, alebo svadobný oblek. Základné náležitosti výberu tej správne kravaty sa však v podstate nelíšia.

Prvým faktorom, ktorý stojí za zváženie je konzistencia vo farbe, textúre a ak existuje, tak aj vo vzore kravaty.

Musíte zvážiť farbu a textúru obleku, no rovnako aj košele, s ktorou by mala kravata dokonale ladiť. V prípade jednoduchých jednofarebných košieľ je možné siahnuť po rôznych vzorovaných kravatách a naopak pri agresívnejších farbách a vzoroch košieľ, je vhodné ich doplniť jednoduchšími kravatami.

Pokiaľ ide o vzory na oblekoch, košeliach a kravatách, najjednoduchším riešením je oblek bez vzorov. Tu máte priestor pre výber kravaty s rôznymi vzormi a výsledok nebude katastrofa.

Ak patríte medzi odvážnych a kombinujete viacero vzorov, je dôležité, aby mali odlišnú štruktúru a esteticky spolu ladili. V prípade farieb sa môžete orientovať pravidlom – svetlé košele, tmavšie kravaty a tmavé košele, svetlé kravaty.

Materiál, z ktorého je kravata vyrobená

Dôležitým sú aj samotné materiály, z ktorých je kravata vyrobená. Vo všeobecnosti platí, že rôzne polyesterové zmesi sú skôr vhodné na bežné nosenie trebárs do práce, no v prípade špeciálnych a dôležitých príležitostí vždy voľte hodvábne zmesi.

Napríklad v prípade dôležitého obchodného stretnutia, kedy si manažér oblieka svoj čierny oblek na mieru spolu so svetlomodrou košeľou, je najvhodnejším riešením tmavomodrá hodvábna kravata štandardnej šírky.

Iný prípad môže nastať pokiaľ ide o svadbu, kedy ženích oblieka svadobný oblek na klasickú bielu košeľu. V tomto prípade odporúčame zvoliť svetlejšiu kravatu, trebárs šedú či striebornú.

V súčasnosti je čoraz častejší trend nosenia užších kravát, najmä v prípade pánov, ktorí obľubujú športové saká.

Ako sme spomínali, štandardná hrúbka kravaty z módy nikdy nevyjde, avšak výhodou užšej kravaty je fakt, že pánov so zavalitejšou postavou môže opticky zúžiť.