Ako sa správne starať o oblek, aby vyzeral ako nový čo najdlhšie

ako sa starať o svoj oblek na mieru

Každý oblek má svoju životnosť. A nerozhoduje o nej cena obleku alebo materiál, z ktorého bol vyrobený. Rozhoduje o tom to, ako sa o oblek staráte.

Pri nesprávnej starostlivosti môže aj málo používaný oblek vyzerať ako niekoľko ročný. Našťastie to platí aj opačne.

Keď už do obleku zainvestujete, mali by ste oň správne starať, aby vás tešil čo najdlhšie.

Oblek nie sú bežné rifle alebo tričko. Vyžaduje si iné zaobchádzanie a špeciálnu starostlivosť.

Ako správne čistiť oblek?

Pri čistení obleku vám zrejme ako prvá voľba napadne čistiareň.

Tu si treba dať pozor. Obleky sa väčšinou šijú z vlny, ktorá je pomerne citlivá na poškodenie.

Aj keď vám v čistiarni oblek dokonale vyčistia,  čistiace prostriedky, ktoré používajú obsahujú chemikálie. Tie narušujú vlákna obleku a znižujú jeho životnosť.

Čistiareň sa tak odporúča využívať maximálne dva krát do roka. Nohavice však znesú viac. Tie môžete do čistiarne zaniesť aj pokojne viackrát do roka.

Tabu je aj pranie obleku v práčke alebo ručné pranie. Čistiace prostriedky obleku škodia a skracujú jeho životnosť.

Ako teda správne čistiť oblek?

Potrebujete k tomu len valček na odstraňovanie chlpov, kefu zo syntetických vlascov a naparovač.

Valčekom odstráňte chlpy a prach a následne kefou vyčistite špinavé miesta na obleku. Snažte sa čistiť v smere z hora nadol. Na koniec oblek prejdite naparovačom. Horúca para oblek vráti do pôvodného stavu a odstráni stopy potu a všetky pachy.

Oblek nikdy nežehlite. Žehlička môže na obleku zanechať lesklé stopy. Vždy používajte len horúcu paru.

Aby ste predišli obnosenému vzhľadu nenoste jeden oblek viac ako 2-3 krát týždenne. Po každom nosení ho nechajte prevetrať, prípadne absolvujte vyššie spomenutú čistiacu procedúru.

starostlivosť o oblek na mieru

Ako oblek správne skladovať?

Je veľmi dôležité ako oblek skladujete, pretože aj to má vplyv na jeho životnosť a vzhľad. Nikdy ho nevešajte na stoličku ani ho len tak nehádžte na kopu k veciam.

Oblek musíte vždy zavesiť na vešiak. Ten by mal byť dostatočne široký a mohutný, aby držal pôvodný tvar saka. Ideálne ak by bol protišmykový, aby z neho sako a nohavice neskĺzli.

Po každom nosení potrebuje oblek oddych. Nechajte ho teda najprv vyvetrať na vešiaku. Potom ho môžete uskladniť do šatníka. Pred uskladnením však nezabudnite skontrolovať vrecká, aby v nich nič nebolo. Zbytočná záťaž môže narúšať štruktúru obleku.

Oblek následne uložte do ochranného obalu, aby naň nesadal prach. Ochranný obal by mal byť textilný a nie umelý, kvôli priedušnosti.

Nikdy oblek neodkladajte do preplneného šatníka. Oblek potrebuje priestor, aj keď je uskladnený. Priestor prispôsobte tak, aby sa ho nič iné nedotýkalo. Vyhnite sa aj vlhkým miestam.

Záverom v skratke

Zásady správneho čistenia a skladovania obleku sú jednoduché. Ide o drobné detaily, ktoré však dokážu predĺžiť životnosť obleku.

Správnou starostlivosťou zachováte jeho pôvodnú štruktúru a oblek bude stále vyzerať ako nový.