Ako nosiť doplnky k pánskemu obleku – vreckovka, dáždnik klobúk

Ako nosiť doplnky k pánskemu obleku - vreckovka, dáždnik klobúk

Kedy je vhodné vziať si k spoločenskému outfitu dáždnik? Vždy vtedy, keď vonku prší. Ale viete, aký dáždnik si vziať k formálnemu obleku a ku konkrétnej udalosti?

Viete, kedy na hlavu patrí klobúk a kedy cylinder a ako vybrať a poskladať vreckovku do náprsného vrecka?

Čítajte ďalej a obohaťte sa o ďalšie tipy a rady, ako byť v spoločnosti dokonalým džentlmenom, ktorý vie, aké doplnky sú pre neho tie správne doplnky.

Vreckovka v náprsnom vrecku

Vreckovka v náprsnom vrecku sa hodí na dôležité formálne udalosti. Jednofarebná hodvábna vreckovka sa nenosí pri ležérnejších akciách alebo neformálnych stretnutiach – na tieto akcie môžete zvoliť uletenejšie vzory, kombináciu farieb, atď.

Vreckovku s oblekom zladíte pomerne jednoducho. Neplatí pravidlo, že vreckovka musí byť rovnaká ako je kravata, a to ani vzorom, farbou ani materiálom.

Pri akciách najvyššej spoločenskej hodnoty („black tie /cravate noir/“) vždy voľte bielu vreckovku, no pri iných príležitosť pokojne stačí zladiť farebné odtiene alebo vreckovku zladiť tak, aby spolu s oblekom tvorila dokonalý súlad.

Existuje mnoho spôsobov, ako vreckovku do saka poskladať. Stačí trochu šikovnosti a naučíte sa aranžovať ju tak, aby splnila svoj účel elegantného doplnku.

Klobúk a cylinder

Do módy sa vracajú klobúky! Sú elegantným doplnkom pre každého dobre oblečeného muža. Klobúky v zemitých farbách sa výborne hodia k jesenným outfitom.

K smokingu sa nosí výhradne cylinder. Vždy, keď vojdete do miestnosti alebo sa s niekým vítate/zdravíte, klobúk si z hlavy zložte.

Dáždnik

Vždy, keď prší, je sychravo alebo je počasie nevyspytateľné. Správny džentlmen na svoj dáždnik nikdy nezabúda. Váš outfit predsa vždy bude vyzerať lepšie, ak zostanete suchý.

Jedinou výnimkou je situácia, keď svoj dáždnik ponúknete dáme. Vtedy sa oplatí aj trochu zmoknúť. Na významné spoločenské udalosti voľte čierny dáždnik s drevenou rukoväťou, dostatočne veľký pre vás i pre partnerku.

Na iné príležitosti ako sú pracovné stretnutia, menej formálne akcie sú vhodné dáždniky tmavosivej alebo tmavomodrej farby.

Vyhýbajte sa skladacím dáždnikom, výrazným farbám a netradičným materiálom.

Manžetové gombíky

Neoddeliteľnou súčasťou pánskych oblekov sú aj manžetové gombíky. Dnes si môžete vybrať zo skutočne širokej ponuky od gombíkov z drahých kovov, cez personalizované dizajny až po netradičné drevené prevedenie.

Myslite na to, aby ste ich zladili s kravatovou sponou alebo sponou na opasku. Okrem manžetových gombíkov si všímajte aj gombíky na košeli, veste a saku.

Košeľu majte vždy zapnutú až po krk, pokiaľ nejde o menej formálne udalosti alebo garden akcie, sako s jedným gombíkom je tiež vhodné na ležérnejšie a športové akcie.

Keď sedíte, vždy si gombíky na saku rozopnite a keď máte k obleku aj vestu, posledný gombík na nej nechajte vždy rozopnutý.