3 techniky, ktoré pomáhajú poraziť stres pred štátnicami

3 techniky, ktoré pomáhajú poraziť stres pred štátnicami

Základom akéhokoľvek boja je porozumenie nepriateľovi. Dokážete potom nad ním zvíťaziť jeho vlastnými zbraňami. Čo však v prípade, keď ste nepriateľom vy sami a vaše vlastné emócie?

Pomaly sa blížia štátnice, ktoré predstavujú obrovský životný míľnik pre väčšinu študentov. Spolu s týmto uvedomením prichádza aj zodpovednosť za jeho úspešné prekonanie.

V tomto momente sa však objavuje na scéne aj váš úhlavný nepriateľ v podobe stresu. Krátku inšpiráciu, ako s ním môžete zatočiť, nájdete aj v nasledujúcich riakoch.

1: Spoznajte nepriateľa

Stres je emócia, ktorej základom je obrana. Chráni vaše telo v prípade ohrozenia a nebezpečenstva či iného veľkého tlaku. Dochádza pritom k vylučovaniu stresových hormónov, ktoré pomáhajú pri dosahovaní maximálnych výkonov.

Stres je teda prirodzená obrana vášho tela v určitej záťažovej situácii. Dôležité je pochopiť, že je to emócia, ktorá v skutočnosti nie je vaším nepriateľom.

Každý človek, ktorý si uvedomuje dôležitosť situácie, môže pociťovať stres. Svojím postojom však dokážete ovplyvniť aj to, ako sa cítite pred skúškou aj počas nej.

Človek má v živote množstvo príležitostí a šancí, preto si treba uvedomiť, že ani v tomto prípade nejde o život.

V prípade neúspechu vždy existuje iná alternatíva či dokonca množstvo iných možností, aj keď ich hneď nemusíte vidieť. Už samotná predstava o tom, že o nič nejde, vám tak dokáže pomôcť.

2: Predstavujte si úspech

Pri predstavách ešte trošku ostaneme aj v tomto odseku. Naše podvedomie miluje vizuály. Rozumie im oveľa lepšie, ako samotným slovám.

Predstavte si, ako ste šťastní po úspešnom vykonaní skúšky, poriadne ten pocit precíťte.

Nebojte pustiť fantáziu na plné obrátky a kľudne si predstavte, čo všetko vás čaká po úspešnom absolvovaní skúšky. Sú to dva mesiace nespútanej zábavy či iné exotické dobrodružstvo?

Všetko bez učenia a stresu. Možno vás už čaká nová práca, čo je tiež lákavá predstava pre mnohých ľudí. Cesta do veľkého sveta, kde budete budovať kariéru a stanete sa nezávislí. Všetko si predstavujte a cíťte sa pritom naplnení.

Vaše podvedomie nerozlišuje medzi skutočným obrazom a tým vymysleným. Vníma ich úplne rovnako. Je to úžasný a silný nástroj, ktorým sa dokážete naladiť a presvedčiť vaše podvedomie, že to skutočne zvládnete a dokonca ľavou zadnou.

3: Cíťte sa ako vo svojej koži

Keď už príde ten dlho očakávaný deň, buďte ňam čo najlepšie pripravení. Deň predtým si doprajte relax a všetko si vopred nachystajte. Prechádzka na čerstvom vzduchu osvieži telo aj myseľ.

Slávnostná udalosť si zaslúži aj zodpovedajúce externé prevedenie. Svoje sebavedomie tak dokonale podporíte vhodne zvoleným oblekom. Oblečením totiž tiež vypovedáte svoje posolstvo.

Uhladeným oblekom, ktorý vám dokonale sedí, vyžarujete zo seba sebaistotu. Anglicky by sme to mohli nazvať aj nasledovne: „Dress for success.“

Možno tomu neveríte, ale to, ako sa oblečiete, má obrovský vplyv aj na vás samotných. Zvolená farba, strih, materiál či doplnky, o vás mnohé vypovedajú. Dôsledne zvolený oblek vám preto dodá potrebnú dávku sebavedomia, ak sa v ňom budete cítiť dobre.

V prípade štátnic tu platí ešte jedno pravidlo, že vhodne zvoleným slávnostným odevom, vzdávate úctu nielen samotnému rituálu, ale aj ľuďom, ktorí sa na ňom zúčastňujú. Pre mladých pánov, ktorý stoja na prahu životného míľnika je tak elegantný oblek výbornou voľbou.